wz

(Moje maličkost – 1949)

Ráda bych se vrátila do svého dětství alespoň se vzpomínkách. Vyrůstala jsem v Otrokovicích-Baťově. Bydleli jsme s rodiči a mladším bratrem, strejdou a dědou v batově typickém cihlovém domku úplně vedle řeky Moravy. Stačilo přeběhnout most,a byli jsme v lese. Chodili jsme do lomu na jahody.V zimě jsme měli tisíce možností k sáňkování a lyžování.Za řekou měla naše rodina takovou „šopku“(stojí tam dodnes!), kam se za války schovávala moje mamka s rodiči při náletech. Při jednom z náletů na konci války byl zničen most přes Moravu. Mamka s bratrem přeplavali řeku,aby se ukryli. Od té doby moje mamka vždy koncem dubna zahajovala svoji plaveckou sezonu. Na tu dobu mám nádherné vzpomínky.Lidé byli po válce plni elánu, nadějí a optimismu. Za domy udělali volejbalové hřiště, ruské kuželky, pinpongový stůl. Za tímto byly malé proužky políček, kde každá rodina měla svoje brambory, kukuřici atd. Nic nebylo oploceno. Nikdy jsme si nedovolili nic utrhnout u sousedů…Prostě dětství,jaké má být.
Když jsem dostala vysvědčení v 5.třídě tak jsme se odstěhovali do jiného domu,na druhé straně města. Tam už bylo všechno jiné. Ale mamka stále zahajovala(a končila)plaveckou sezonu na Štěrkovišti. Vlastně to původně sloužilo k těžbě štěrku. Kousek odtamtud byly rybářské sádky, na kterých jsme celou zimu bruslili.
Město Baťov bylo postaveno na bažině. Mohutnými rourami byl veden silný proud vody do kopců za Moravou. Splavovaná zemina se usazovala, zpevňovala a tam bylo postaveno mé rodné město s pravoúhlými ulicemi, lemovanými topoly. V centru byl nádherný Společenský dům a Obchodní dům. Já jsem ve svém dětství neznala malé jednotlivé obchůdky. Prostě bylo to nádherné moderní město.

Moje babička a děda(asi 1910)Každou neděli jsme jezdili na kolech na výlety (Kudlovská dolina).

Otrokovice

Před 82 lety se zlínský průmyslník Tomáš Baťa pustil do nevídaného projektu. U nedaleké vesnice Otrokovice nechal vysušit bažiny a postavit na nich nové továrny i rozlehlé zahradní město.

 Tomáš Baťa starší levně koupil od napajedelské hraběnky bažinaté rejdiště miliard komárů u Otrokovic. Dobře věděl proč. Zlín už pro jeho plány nestačil. „On neměl spojení s železnicí – to měly Otrokovice. On neměl spojení prostě letecké. Chtěl si dokonce připravit i lodní dopravu,
Vodní trysky ukrajovaly blízký kopec, směs se řinula dřevěnými koryty, na konci se usazovala, vysychala, zvedala a zpevňovala terén. „Byl to unikátní technický experiment, který ve světě dosud nemá obdoby. A sice, že se přemístilo tři milióny kubíků zeminy až na vzdálenosti dvou a půl kilometru
V nejstarších mapách se tato oblast jmenovala Bahňák. Po smrti Tomáše Bati zakladatele, při leteckém neštěstí v roce 1932, se začalo mluvit o Baťově. Oba názvy – Baťov i Bahňák – používají lidé dodnes. Při pohledu z výšky se Baťov příliš nemění. Z blízka už místy přestává být typicky cihlově červený.


 

Ves Otrokovice byla počátkem 15. století (1406) součástí malenovického panství. V polovině 15. století se stalastatkem a v té době zde asi byla vystavěna tvrz. Jejími držiteli byli Tetourové z Tetova, a pak různé jiné rody, až se v roce 1649 stalo otrokovické zboží součástí napajedelského panství. Otrokovická tvrz byla koncem 17. století, za Františka Helfrida Rottala, přestavěna v lovecký zámeček barokního stylu, který byl však koncem 18. století používán jako obydlí pro hospodářské úředníky velkostatku.
Staré panské sídlo v Otrokovicích nechala vrchnost zbourat nedlouho před rokem 1767 a místo něj tu byla vystavěna sýpka.

Silueta kostela symbolizuje sepjaté ruce mířící k nebi. Půlkruhovité vnitřní uspořádání podporuje vzájemný kontakt věřících a těch, kdo slouží u oltáře.
Kostel je propojen spojovací chodbou s budovou fary. V jeho suterénu je k dispozici větší sál a další společenské prostory, včetně potřebného zázemí. Za kostelem pak je umístěno sportovní hřiště. Vzniklý komplex slouží především bohoslužbám a církevním slavnostem, ale také pořádání společenských, kulturních, sportovních a vzdělávacích akcí.

Otrokovice se staly druhým nejkrásnějším městem 2012 v ČR, vítězem je Kadaň

Město Otrokovice se v rámci celostátní soutěže Nejkrásnější město a obec Čech a Moravy 2012 umístilo na druhém místě, informovala o tom mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková.

Taku městu Otrokovice jsem dávala hlasy v soutěži.

Otrokovice 18.11.2011

http://www.youtube.com/watch?v=tVcdOAsePK8

Otrokovice, Czech Republic

http://www.youtube.com/watch?v=82CJMZXcS3Q

Povodne 1997: http://www.youtube.com/watch?v=hPnVLrADRt4

Otrokovice - Staré město vlakem, msts, trať 321

http://www.youtube.com/watch?v=uLvxmXOERIs


Design by Cezmín Slovakia 8.1.2013 http://cezmin.wz.cz ;

 

Počítadlo.cz
Počítadlo.cz - statistiky návštěvnosti stránek