wz


Moje přítelkyně Irenka mi půjčila dávno, dávno již tomu, knihu Zdeňka Thomy: "Toulky po Japonsku."
Měly jsme spolu takovou hru - jak se jednou spolu vypravíme do Japonska. Tehdy před lety to bylo stejné blouznění, jako let na Měsíc... Chtěla jsem tuto knihu mít doma.
Sháněla ji po celé republice. Rozhodila jsem "sítě". Nakonec se mi sešly tři stejné knihy. Byla to jedna z prvních knih o Japonsku, která byla popisována Čechem, nepočítám-li knihu Joe Hlouchy: "Japonečky". Pak už jsem hledala všechny knihy o Japonsku a usilovala jsem mít v Japonsku přítelkyně... To se mi poprvé zdařilo v roce 1973. Od té doby tam mám množství penpals (dopisových kamarádek). Vkladám i pár jejich fotek.


Masako, Michiko, Reiko, Eiko, Kayoko, Akiko a opět Masako... Reiko dokonce přijela na otočku do Karlových Varů (z Prahy, kde byli na dovolené). Prošli jsme i s jejím manželem hlavní třídu... kolonády. Koupili jsme si teplé lázeňské oplatky... Předala jsem jim velkou Becherovku v ozdobném plechovém obalu. Nechali si ji na oslavu Nového roku, kdy přijela celá rodina... Byli oba moc příjemní a milí lidé. Tak jsme si s Irenou představovali Japonce.


Po čase se začaly objevovat i dokumentární filmy. Hlavně mě zaujal cestopis Martina Vačkáře "Japonsko, má láska". Studoval tam několik let, tak ví hodně o lidech, zvycích a zemi. Je japonolog a hudební skladatel. Dvě z mých kamarádek se začaly věnovat kaligrafii. Poslaly mi přání k Novému roku. Přikládám obě strany... Pak mám ještě dvě kamarádky, které mají japonského manžela. Jedna (původně Portugalka) žije v Brazílii, druhá (původně Američanka) žije v Japonsku. Všechny posílají malinkaté dárečky - ale důkladně s noblesou zabalené. Mám je všechny ráda. Poznám jejich rukopisy. Jsem ráda, když mám ve schránce jejich dopisy.
Musím říct, že obdivují Antonína Dvořáka. Koncerty s jeho hudbou jsou tam vždy vyprodány. Mají rádi Věru Čáslavskou.
Prostě...

Odkazy súvisiace s témou Japonsko
http://cezmina.wz.sk/Hachi-r-gere.htm
http://cezmina.wz.sk/Bezpodmienecna-laska.htm
http://cezmina.wz.sk/Spolocnicka.htm
http://cezmina.wz.sk/Festival.htm
http://cezmina.wz.sk/Svatyne.htm
http://cezmina.wz.sk/Japan.htm


Design by Cezmín Slovakia 23.12.2012 http://cezmin.wz.cz ;

 

Počítadlo.cz
Počítadlo.cz - statistiky návštěvnosti stránek